Etkili Bir Özgeçmiş İçin İpuçları

ETKİLİ BİR ÖZGEÇMİŞ İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR
 Özgeçmiş hazırlama teknik açıdan oldukça basittir ve kısa bir çalışma ile öğrenilebilir. Etkili bir özgeçmiş için uzun ve sürekli emek ve plan isteyen asıl konu ise içeriği oluşturmak için gereken öğeleri biriktirmek, kendini kişisel ve profesyonel açıdan geliştirmektir.
 Her şeyden önce etkili bir özgeçmiş için gereken eğitim, deneyim, ilgi alanları, beceriler, sosyal aktivite ve üyelikler, vb. konularda kendinizi geliştirmeli ve akademik ve sosyal açıdan aktif bir üniversite hayatı yaşamalısınız. Bu konuda Kişisel Gelişim ve Kariyer Merkezimizin ‘Özgelecek Hazırlama ve Planlama’ çalışmasına katılmanızı ve Kariyer Koçluğu ve Rehberliği hizmetinden yararlanmanızı ve mutlaka Öğrenci Dekanlığımıza danışmanızı öneriyoruz.
Bunun dışında teknik olarak aşağıdaki konulara dikkat etmelisiniz:
 Özgeçmişi hazırlarken bütünlük, font uyumu ve görselliğe dikkat edilmeli, yazım, noktalama ve gramer hataları yapılmamalıdır. Bu konulardaki küçük hatalar özgeçmişinizin profesyonelliğine önemli ölçüde zarar verir.
 ‘Times New Roman’, ‘Arial’, ‘Calibri’ gibi fontlar ve 10-12 punto yazı büyüklüğü kullanılmalıdır. Yazı büyüklükleri (başlıklar, ara başlıklar vb.) uyumlu olmalıdır.
 Özgeçmişiniz en fazla 2 sayfa, mümkünse tek sayfa olmalıdır.
 Hangi dilde hazırlamanız ve paylaşmanız gerektiğine dikkat ediniz. Bu konuda netlik yoksa İngilizce ve Türkçe olarak hazırlayıp gönderebilirsiniz.
 Özgeçmişinizi Word formatında hazırlayabilirsiniz ancak paylaşırken PDF olarak paylaşmalısınız.
 Fotoğraf gerekiyorsa, profesyonel çekilmiş, takım elbiseli, vesikalık bir fotoğraf kullanın ve fotoğrafların altında bulunan firma ismini silerek forma ekleyin. Çözünürlüğe dikkat edin.
 Profesyonel bir imaj için isminizi içeren bir e-posta adresi edinmelisiniz.
 Özgeçmişinizde 1. ya da 3. tekil şahıs dili kullanabilirsiniz. 3. Tekil şahıs dili daha profesyonel olacaktır.
 Genel bir özgeçmiş hazırlamalısınız ancak başvurduğunuz işin niteliğine göre özgeçmişinizi ayrıca düzenlemelisiniz. Zamanla, farklı iş gruplarına göre düzenlediğiniz özgeçmişlerinizden oluşan bir portföy edinebilirsiniz.
 Etkili bir ön yazı özgeçmişinizi destekleyecektir. Bu konuda da Kişisel Gelişim ve Kariyer Merkezimizden destek alabilirsiniz.
 Yanlış ve yanıltıcı bilgilere yer vermemelisiniz. Kendi cümlelerinizi kullanmalı, direkt alıntılar yapmamalısınız.
 Bilgisayarınızda bekleyen özgeçmiş bir işe yaramayacaktır. Özgeçmişinizi hangi platformlara ve CV havuzlarına yüklemeniz gerektiği konusunda Öğrenci Dekanlığımız Kişisel Gelişim ve Kariyer Merkezimizden destek alınız.
 Özgeçmişinizi hazırladıktan sonra mutlaka Öğrenci Dekanlığımız Kişisel Gelişim ve Kariyer Merkezimizdeki bir uzmanımıza danışarak birlikte kontrol ediniz geri bildirim alınız.