Etkili Özgeçmişin Bölümleri

ÖZGEÇMİŞ BÖLÜMLERİ
Adınızı soyadınızı, açık adresinizi, telefon numaralarınızı ve e-mail adresinizi (isminizi içeren profesyonel bir adres olmalı) sol üst ya da üst orta kısımda belirtmelisiniz. Sağ üst kısma talep ediliyorsa profesyonel (düz fonda, takım elbiseli, gülümseyen, profesyonel çekilmiş) bir fotoğrafınızı koyabilirsiniz. Gereksiz bilgiler vermekten kaçınmalısınız. Adınızı ve soyadınızı başlık olarak kullanabilirsiniz ayrıca CV, özgeçmiş vb. başlık kullanmanıza gerek yoktur.
AMAÇ
Kariyerinizde hangi alanı hedeflediğinizi, başvuru amacınızı ve başvurunuza özgü özelliklerinizi kısaca dile getireceğiniz bölümdür. Bu bölüm ilk izlenim yaratması nedeniyle önemlidir. Neden özellikle başvurduğunuz firmayı seçtiğinize dair bilgi içermesi ve o firmanın beklentisine has özelliklerinizi vurgulaması olumlu olacaktır. Kısa ve öz olmalıdır.
EĞİTİM
Eğitim gördüğünüz okulları, programları (liseye kadar) ters kronolojik sıra ile (en üstten en yenisi olacak şekilde) yılları ile birlikte yazınız. Not ortalamanız fark yaratacak seviyede ise (3.00’ın üstü) belirtiniz.
SEMİNER VE SERTİFİKALAR
Başvurduğunuz pozisyon ile ilgili yetkinliklerinizi desteklediğine inandığınız eğitim, seminer, kurs vb. sertifikalarınızı, eğitimin başlığı, yılı ve alındığı kurum bilgilerine yer vererek belirtiniz.
YETKİNLİKLER
Dil: Bildiğiniz yabancı dilleri, seviyelerini belirterek (varsa sınav skorlarınız ile destekleyerek) sıralayınız.
Bilgisayar: Kullanabildiğiniz bilgisayar programlarını yetkinlik seviyenizi de belirterek listeleyiniz.
Diğer Yetkinlikler: Bu alana liderlik, kişilerarası ilişkiler vb. yetkinliklerde ekleyebilirsiniz ancak bu yetkinlikleri deneyimlerinizle desteklemelisiniz.
DENEYİM
Başvurduğunuz pozisyona dair iş, staj, proje vb. deneyimlerinizi, yıllarını, pozisyonu ve kurumu belirterek sıralayınız. Bu bölümde başvurulan iş ile ilgili üniversite yaşamlarında yapılan gönüllü işler, yürütülen projeler, öğrenci kulüplerinde alınan sorumluluklar ve yer alınan projeler ile ilgili bilgilere yer verilebilir. Henüz öğrenci olan ya da yeni mezun olan adaylar için bu tür bilgiler oldukça önemlidir. Deneyimlerde edinilen pozisyonun tanımı, sorumlulukları ve kazanımlarından bahsedilebilir. Başvurulan işin gereklerine göre bir seçim ve önceliklendirme yapılmalıdır.
AKADEMİK ve SOSYAL ÖDÜL VE BAŞARILAR
Akademik ve sosyal yaşamda alınan ödüller, dereceler, katılınan yarışmalarda edinilen kazanımlar vb. bilgilere yer verilmelidir. Eğitim hayatınız boyunca elde ettiniz başarılara, derecelere, burslara vb. yer verebilirsiniz.
İLGİ ALANLARI/SOSYAL AKTİVİTELER
Üyesi olduğunuz öğrenci kulüpleri, sivil toplum örgütleri, meslek odaları, bu kurumlarda katıldığınız/yürüttüğünüz faaliyetler, sorumluluklar vb. bilgilerle ilgi alanlarınızı destekleyiniz. Başvurduğunuz iş ile doğrudan ya da dolaylı olarak ilişkili olan ilgi alanları ve sosyal aktivitelere yer vermelisiniz.
REFERANSLAR
Sizi iş, staj, eğitim, birlikte yürütülen proje vb. alanlarda tanıma fırsatı olmuş (bölüm başkanınız, müdürünüz, takım lideriniz akademik danışmanınız, kariyer danışmanınız vb.), güvenilir, alanında uzman kişileri referans olarak gösterebilirsiniz. Referansınızın sizi nereden tanıdığını (pozisyonunu), adını soyadını, mail adresini ve kurumunu belirtmelisiniz. Referans olarak önereceğiniz kişileri önceden haberdar etmeli ve izin almalısınız. Sizi iyi (iki anlamda da) bilen kişileri seçmelisiniz.